категорії: стаття

Вісімнадцятий форум видавців у Львові: підсумки, враження, сподівання

 От і закінчилося найбільше цьогорічне книжкове свято — Вісімнадцятий форум видавців у Львові, який традиційно згуртовує представників видавництв, письменників, художників та читачів, даруючи дорослим і дітям не тільки масштабний ярмарок друкованої продукції, а й справжнє концертно-театралізоване дійство, автограф-сесії та зустрічі з відомими майстрами пера.
Цього року дійство об’єднало понад 200 письменників та 600 видавців Приємно зазначити, що на Форумі було багато зарубіжних гостей, адже потреба в майстерно написаній та якісно видрукуваній книзі, інтерес та повага до неї не знають кордонів. Форум — це місце, де видавці, письменники і художники знаходять одне одного, домовляються про співпрацю, а талановита молодь має нагоду ознайомити зі своєю творчістю кваліфікованих майстрів та широкий загал. Тут є місце для всього — і класичних літературних напрямів, і новаторських, експериментальних ідей. Єдиний і головний суддя — читач.

Ділиться своїми враженнями від Форуму тернопільська авторка низки різноманітних творів для дітей, директор видавництва «ІрМа» Ірина Мацко: «Форум у Львові для мене одна з основних подій року, оскільки моя діяльність та основне заняття пов’язане з книгами. Не пропускаю нагоди побувати на Форумі хоч би один день вже десь сім років поспіль. Минулі роки і безстендову участь брала, цього року ні, але відвідати Форум для мене -- обов’язок. З кожним роком це все більш захоплююче свято книги. У ці кілька днів у Львові концентрується велика кількість відомих авторів, видавців, журналістів, літераторів, культурних діячів та й книжкових новинок. Мимоволі впевнюєшся у тому, що книжка, у її традиційному вигляді, ще довго житиме»

А ось яким був Вісімнадцятий Форум видавців у Львові для письменниці із Дніпропетровська Наталії Дев’ятко: «Мені вже доводилось бувати у Львові і бачити, наскільки гарним є це місто, таке далеке від мого рідного і зовсім іншого Дніпропетровська. Але побачити Львів справжнім, на мою думку, можна лише в русі, в контексті подій, а не екскурсій і смакування вишуканої кави і шоколаду.
Саме такою подією для мене став Міжнародний форум видавців. Життя проявляється в людях, і тому найяскравішими для мене були зустрічі з читачами й іншими письменниками. Мені пощастило поспілкуватися з Лесею Романчук, яку я раніше знала виключно по книжках. Приємно бачити, коли автор у реальному житті відповідає образу, втіленому у тексті. На жаль, це нечасто буває у добу постмодерну і десакралізації літератури й усього життя.
Також мені вдалося познайомитися з тими, з ким могла поспілкуватися лише телефоном та Інтернетом. Вважаю, що подібні заходи часто є ледь не єдиним шансом повноцінно поговорити зі своїми колегами «наживо». Особливо це актуально для молоді, зануреної у віртуальний простір, бо віртуальність шкодить творчості, про що на повний голос кажуть і в Європі, й у нас.
Хоча залишилося й дивне відчуття запаралеленості літературних процесів, тусовочності самих авторів, ієрархічності, коли молодь спілкується з молоддю, представники книжкового олімпу з так само титулованими, а гості форуму мають свій ескорт шанувальників. Щоб піднятися на вищу сходинку, автор має грати роль читача і палкого шанувальника для більш відомого від себе письменника».

Щороку у рамках Форуму відбувається ціла низка різноманітних літературних проектів. Один із найпопулярніших — Львівський міжнародний літературний фестиваль, який, проводячись ушосте, цього року згуртував 250 письменників із 25 країн світу. У рамках цього дійства відбулися: Міжнародний перекладацький фестиваль «TRANSLIT», що об’єднав учасників із Австралії, Австрії, Білорусії, Каталонії, Норвегії, Польщі, Росії, Сербії, Словаччини, США, Туреччини, України, Чехії й Швейцарії; літературний проект «Молода Республіка Поетів», що дає нагоду творчій юні читати власні вірші перед широкою аудиторією; «Ніч поезії і музики non-stop», де поетичні рядки чи в унісон чи в дисонанс лунали поряд із музичними нотами, створюючи незабутній драйв для учасників і глядачів.

Важко залишити поза увагою відповідь книги сьогоднішній ринковій кон’юнктурі — «Бізнес-форум», що проводився вже вчетверте з метою вивчення проблем, перспектив та напрямків розвитку сучасного книжкового ринку, труднощів, із якими найчастіше у своїй роботі та співпраці стикаються автори та видавці. Захід відбувся за участю провідних фахівців сучасних видавничих, PR- та медіа технологій, експертів у галузі видавничого права та інтелектуальної власності.

І хоча відвідувачів цьогорічного книжкового свята було помітно менше, ніж торік, надією на подальше світле майбутнє українського книжкового ринку, на вихід у світ якісної й змістовної української книги українського автора став символічний рекорд Форуму — свято його закриття, — на якому майже 3620 маленьких читачиків за кілька годин виготовили найдовшу дитячу книгу, «Книгу дитячих цінностей» довжиною 42 метри, вже занесену до Книги рекордів України.